Baňkování

banky

je velice stará metoda, se kterou se pracovalo už v Mezopotámii asi 4 tisíce let př.n.l., později v Řecku, Egyptě, Indii, Číně a dalších zemích. Podstatou je přiložit baňky na tělo tak, (především záda, ale i jiné části), aby do sebe nasály kůži a podkoží. Využívá se tedy podtlaku – vakua. Tím dochází k velice účinnému prokrvení a uvolnění svalů, odplavení škodlivin lymfou a potními žlázami, dochází k úlevě od bolesti a celkovému uvolnění.

Při baňkové masáži se používají baňky skleněné. Vakuum se dosahuje vyhořením kyslíku v baňce. Tampon namočený v lihu se zapálí, vsune do baňky, rychle vytáhne a baňka se přiloží na tělo.

Takto se pracuje během celé masáže, baňky se překládají po celých zádech, případně jiných místech. Vzhledem k tomu, že se baňky ohněm pěkně zahřejí, nechávají se na zatuhlých místech chvíli stát. Tak sval i dostatečně prohřívají a přispívají k hlubšímu uvolnění. Pro lepší účinek se doporučuje opakovat několikrát za sebou s časovým odstupem. Nejlépe 3x. Cena je 800,-Kč za jednu aplikaci

Lokálně je možné pracovat s baňkami plastovými s ventilkem. Pomocí pumpy se odsaje vzduch a baňky se nechají stát na konkrétním místě. Většinou používám během Dornovy metody.

Je nutno počítat s tím, že aplikace baněk zanechává na těle výrazné stopy – modřiny až podlitiny, které ale nebývají výrazně bolestivé a během několika dnů vymizí. Opakováním jsou méně výraznější a rychleji mizí.