Hormonální jóga

Autorkou je Dinah Rodrigues (95 let), jógová terapeutka, která vystudovala filozofii a psychologii na Univerzitě v Sao Paulu v Brazílii. HJT vytvořila na základě mnoholetého vlastního studia, praktikování a vyučování hathajógy. Tak vznikla sestava cvičení, která vychází z fyziologie a využívá jógové techniky. Velice ráda se stanu Vaší průvodkyní a seznámím Vás s principy a technikami této úžasné sestavy, budu nápomocná při Vašich dotazech a obtížích.

Cílem

Původně bylo této terapie pomoci ženám, které trpí důsledky snížené hladiny hormonů v průběhu menopauzy. Vzhledem k tomu, že se hladina hormonů v těle ženy začíná snižovat cca od 35-ti let, paní Dinah doporučuje začít se cvičením již v tomto věku.

S postupem času se na toto cvičení začaly hlásit mnohem mladší ženy, které hledaly způsob, jak si pomoci od svých potíží jako je např. PMS, bolestivá menstruace, polycystické vaječníky a neplodnost.

Další potíže, se kterými vám může HJT pomoci jsou bolesti kloubů a hlavy, migrény, nepravidelná menstruace, únava, podrážděnost, úzkosti a strachy, emoční nestabilita, deprese, nespavost, padání vlasů, inkontinence, snížená činnost štítné žlázy, autoimunitní zánět, suchá kůže, lámavé nehty, nízké libido, osteoporóza, pomalé myšlení, návaly, cysty, myomy aj.

Hormonální jógu mohou cvičit i ženy po menopauze a zvýšit si a harmonizovat tak hladinu hormonů v těle. Proč je to i v této životní etapě důležité? Vyrovnaná hladina hormonů pomáhá ženy chránit před osteoporózou, aterosklerózou (usazování tukových látek na vnitřní straně tepen), pozitivně působí na syntézu, zrání a produkci kolagenu, který udržuje sliznice a kůži v dobrém stavu.

Jak funguje

Hladina hormonů v těle je závislá na jejich vyvážené produkci žlázami s vnitřní sekrecí. Hormonální jóga pracuje s celým tělem, nejvíce se však zaměřuje na aktivaci těchto žláz, tj.vaječníků, štítné žlázy, hypofýzy, příštítných tělísek a nadledvinek.

Hormonální jóga je dynamický druh jógy, proto přináší rychlé výsledky.

Hladina hormonů v těle se vyrovnává.

Využívá dynamické ásány z hatha a kundaliny jógy, dechová cvičení – pránájáma, mudry, bandhy a tibetské techniky práce se světlem.

Cvičení není náročné ani pro ty, které nemají zkušenosti s jógou. Při pravidelném cvičení, 3-4 x týdně 30 minut, si je snadno osvojíte.

Jak kurz probíhá? V začátku se seznámíme s touto terapií i se sebou navzájem. Je pro mě velice důležité, abyste se na semináři cítily příjemně a uvolněně. Jen tak se Vám nové cvičení a informace budou dobře přijímat.  Postupně se naučíme sestavu; jednotlivé cviky a dechové techniky. Dotkneme se fyziologie a cykličnosti. Bude prostor pro Vaše individuální dotazy. Dostanete skripta, do kterých si můžete dělat poznámky. Doporučím literaturu, která Vám může být nápomocná. Vše, co si řekneme mezi sebou osobního, zůstává jen mezi námi.

Co s sebou vzít na kurz? Podložku, polštářek, přiléhavější oblečení kvůli kontrole cviků. Pitný režim je zajištěn

Pokud se Vám čas kurzu nehodí, můžeme se domluvit na individuálních lekcích.

Výsledky studie

U 100% účastnic došlo po 3 – 4 měsících praktikování HJT (30 minut 3 – 4 x týdně) k vymizení příznaků zcela bez medikamentů nebo pokud nějaký ze symptomů pociťovaly, byla jeho intenzita blízká nule.

  1. hormonální hladina – v průměru nárůst hladiny o 154%  za 4 měsíce (30 minut 3 – 4 x týdně)
  2. věk účastnic – v průměru 47 let. Pokročilý věk není překážkou (u některých žen po 70. roce mohly být aktivovány vaječníky bez navrácení menstruace, zvýšila se hladina Estrogenu a symptomy vymizely).
  3. emocionální symptomy – podrážděnost, labilita, plačtivost, nespavost, neklid, stres,únava a deprese zmizely po 2 – 3 měsících cvičení. U 100% žen zcela vymizely PMS, migréna, stres a panika nebo byly silně redukovány. Pokles hladiny hormonů je bezpochyby příčinou těchto symptomů. HJT nejen reaktivuje produkci hormonů v těle, ale i podporuje emocionální rovnováhu.
  4. předčasná menopauza – také u mladších žen může dojít k hormonálním problémům. Například předčasná menopauza se může objevit již před 30. rokem věku a způsobit i psychické problémy. Příčiny můžou být různé: emocionální šok, náročný trénink, velmi nízká tělesná hmotnost atd. Díky HJT mohla být v těchto případech hormonální hladina normalizována  a obnovena plodnost.
  5. PMS a polycystické vaječníky- po 3 – 4 měsících cvičení HJT  se vaječníky opět normalizovaly , také menstruace. Polycystické vaječníky zpravidla způsobují neplodnost. U účastnic tohoto výzkumu vedlo 4 – 6 měsíční cvičení u 80% případů k plánovanému otěhotnění.
  6. padání vlasů, suchá pleť a lámavé nehty – tyto symptomy jsou, stejně jako předcházející, způsobeny rovněž sníženou hladinou hormonů. Cvičením se padání vlasů zastaví, pro nehty a pleť doporučuji ještě dodatečnou péči.

Přeloženo z oficiálních stránek Dinah Rodrigues http://www.dinahrodrigues.com.br

Další informace na http://www.hormonalyoga.cz

NOVÉ KURZY

České Budějovice – sobota 25.11.2023 9:00 – 17:00, Hradební  217/35 přízemí                                                                                                             

Český Krumlov – sál Světlo slunce, Kostelní 163

Nevyhovuje-li Vám hromadný kurz, můžete si se mnou domluvit individuální lekce.

Také ráda navštívím Vaše město a připravím dle domluvy kurz.

Přihlášení zde (uveďte termín):