JÓGA

Co tedy cvičím na svých lekcích?

Vinyasa flow 

Je styl jógy, který patří mezi dynamické. Je zaměřena více na posilování, ale budete se cítit i dostatečně protažení. Velkou úlohu zde hraje dech, který vás vede z pozice (ásány) do pozice, které jsou dynamicky řazeny za sebou a pěkně vše plyne – flow. Pravidelným cvičením se zvyšuje vaše kondice, vyrovnává svalová nerovnováha, tvarují se problémové partie, zlepšuje svalové napětí a flexibilitu, uvolňuje a relaxuje, odbourává stres. Pozorností ke svému dechu se více ladíme sami na sebe. Lekce začíná několika pozdravy slunce, následuje dynamická část ásán vestoje, poté pozice na zemi  a závěrečná relaxace.

Terapeutická jóga

Tato lekce je určena všem, začátečníkům i pokročilým cvičencům. Je to klidný a jemný druh jógy, který velmi klade důraz na správné provedení pohybu, správného zapojení svalů tak, aby spolu komunikovaly jako jeden sval – celek (máme jich asi 600). Zároveň je při tom důležité vnímat člověka nejen jako fyzickou, ale víceúrovňovou bytost. Jednoduše řečeno nejsme jen tělo, ale i duše. Dnes už všichni víme, že to jak se cítíme, se promítá do našeho těla. Při této lekci se budeme snažit o nastolení rovnováhy, propojíme se s dechem a vědomým pohybem budeme tělo přenastavovat, aby nám pohyb působil radost a ne bolest.

 

Nevyhovují Vám skupinové lekce? Je možné si se mnou domluvit lekce individuální                                                                                                                                                                     

Momentálně probíhají lekce pouze v úterý. Snažím se v nich propojit dynamiku i cílenou pomalejší práci, tedy taková jin jang jóga.                                                            V listopadu nás čekají nás 4 lekce. Z důvodu mojí delší nepřítomnosti lekce 7., 14. a 21.11. proběhnou on-line a zůstanou Vám po dobu 3 týdnů k dispozici, tak si je můžete zacvičit kdykoli a opakovaně. Poslední lekce 28.11. již bude osobně. Cena všech 4 lekcí je 640,-Kč. Samostatná  osobní lekce 200,-Kč

Józe se věnuji 20 let. Dlouho jsem odolávala, protože má představa o józe byla zkreslená. Myslela jsem si, že se budu víceméně „válet“ po zemi a skoro nic nedělat. A to se mnou v té době moc nesouznělo. Aktivity, kterým jsem se věnovala byly hodně dynamické a jako profi instruktor a milovnice aerobiku jsem byla závislá na endorfinech, které jsem si průběžně doplňovala i ostatními sporty. I když mi  moudrá paní doktorka,  při pohledu na to jak se devastuji, doporučovala jemnější aktivity jako je tai cchi, jóga, nebyla jsem dlouho ochotná vpustit do svého života něco nového. Malá změna nastala začátkem roku 2003, kdy jsem u Vaška Krejčíka absolvovala kurz Power Yogy, který byl tehdy v Čechách novinkou (Vašek se do té doby aktivně věnoval aerobiku). Tahle jóga se mi líbila, byla dynamická a silová, žádné  velké válení po zemi a žádné lpění na tradicích. Jóga, která byla přijatelná pro západního člověka, bez nějakého hlubšího proniknutí a dodržování „něčeho“. Pro mě lehké ubrání páry a postupné upouštění od aerobiku. A s tím jsem si vystačila nějakou dobu. Neubrala jsem tolik, kolik jsem měla. Tělo mi dostatečně dávalo na vědomí, že už nechce žádné přemlouvání k pohybu, když je unavené a bolavé a že chce prostě odpočívat a regenerovat a ne mučit a překonávat. A tehdy nastala velká změna. Začala jsem hledat způsoby, jak svému tělu pomoci. Objevila jsem staročínské umění Feng šuej, které se zabývá harmonickým uspořádáním věcí kolem nás. Pak jsem přišla na to, že je ještě důležitější uspořádat si především všechno v sobě. A k tomu mi pomohlo vědění o čakrách. V té době jsem si dost zásadně uvědomila, v čem jdu sama proti sobě a co je potřeba odložit.

A pak už mi přicházely do cesty další možnosti poznání: Dornova metoda, baňkování, reflexní terapie…začala jsem pronikat do světa psychosomatiky a všímat si spojitostí mezi tím, co žiju a co se odehrává v mém těle. Více jsem se zaměřila na zdravý a vědomý pohyb. Přibylo cvičení Spirální stabilizace podle MUDr. Smíška, kraniosakrální terapie aj. (více „o mně“). Větší důraz a pozornost na správný pohyb a snaha o vyloučení špatných pohybových zlozvyků mě  paradoxně nepouštěly k józe blíže. Všímala jsem si spíše fyzických aspektů u cvičenců jógy, jako že mnozí mají hodně propnuté lokty a kolena a nestojí „správně“….než třeba toho, že pravidelným praktikováním jógy, dechu a relaxací jsou vyrovnanější, spokojenější a odolnější vůči stresu. Další věcí, která brzdila můj přístup k józe, byl různý způsob provedení různých ásán (pozic). Jak je to tedy správně? Cítila jsem zmatek. Já to všechno přece chci dělat tak, jak je to nejsprávnější. Ale jeden to učí tak a další trochu jinak a kdo se v tom má tedy orientovat???? Možná máte také rádi jasná pravidla a hranice. Možná je to o tom, jak jsme byli v dětství vychováni. Určitě  u sebe vnímám, že větší přísnost ve výchově mi dala ta jasná pravidla, ale též určitou nesvobodu toho širokého pohledu na věc. Vždyť jóga je jen jedna, ale mnoho stylů a přístupů a není to špatně…..ale trvalo to delší čas než jsem si tu svobodu dovolila.

Každý člověk je jiný povahou a má jiné tělo. Udělat ásánu „správně“ je o možnostech našeho těla a přístupu k němu s citlivostí a naladěním se na něj, bez srovnávání s ostatními a přílišným chtěním pozici zvládnout za každou cenu. Proto ta variabilita.

Jóga nás učí trpělivosti, být v přítomném okamžiku skrze dech a nenechat se vláčet svými myšlenkami někam jinam. Skrze pravidelnou praxi aspoň 3 x týdně se prohlubuje naše vytrvalost, pružnost, síla a dech. Ať už s jógou začínáte nebo se jí věnujete delší čas, ať už upřednostňujete fyzický aspekt nebo ten duševní (či duchovní), jste na mých lekcích vítáni. Vynasnažím se k Vám přistupovat s ohledem na Vaši různorodost.

V roce 2015 jsem prošla kurzem Hormonální jógové terapie (HJT) a začala cvičit pro svou potřebu. Chtěla jsem se stát certifikovanou lektorkou u samotné autorky Dinah Rodrigues (brazilská psycholožka a jogínka, 94 let). A tak jsem na jaře prošla kurzem a stala jsem se certifikovanou lektorkou HJT. Kurzy HJT pravidelně vedu v různých městech.

Dámská jízda – 5. – 7.4.2024 víkend nejen s jógou na Váňově statku
Čekají nás 4 lekce jógy, funkčního cvičení, práce s dechem a relaxace á 1,5 hodiny. Další program zaměřený na poznávání našeho těla, dále společná procházka nebo volný program. Ubytování je ve 2-lůžkových pokojích. Možnost využít vířivku, infrasaunu a finskou saunu (platí se zvlášť)
Cena zahrnuje ubytování, polopenzi (snídaně bufetová a večeři si předem vybereme) a program, pronájem sálu – 4 300,-Kč. Svoje místo si rezervujte co nejdříve, nejpozději do 28.2.2024. 
Koukněte, kam pojedeme: www.vanuv-statek.cz