Poslouchej se

Jóga

Józe se věnuji přes 20 let. Dlouho jsem odolávala, protože má představa o józe byla zkreslená. Myslela jsem si, že se budu víceméně „válet“ po zemi a skoro nic nedělat. A to se mnou v té době moc nesouznělo . Aktivity, kterým jsem se věnovala byly hodně dynamické a jako profi instruktor a milovnice aerobiku jsem byla závislá na endorfinech, které jsem si průběžně doplňovala i ostatními sporty. I když mi  moudrá paní doktorka,  při pohledu na to jak se devastuji, doporučovala jemnější aktivity jako je tai cchi, jóga, nebyla jsem dlouho ochotná vpustit do svého života něco nového. Z mysli mi úplně vypadlo, že jako malá holka jsem s mamkou doma jógu cvičila a moc mě to bavilo.

Malá změna nastala začátkem roku 2003, kdy jsem u Vaška Krejčíka absolvovala kurz Power Yogy, který byl tehdy v Čechách novinkou (Vašek se do té doby aktivně věnoval aerobiku). Tahle jóga se mi líbila, byla dynamická a silová, žádné  velké válení po zemi a žádné lpění na tradicích. Jóga, která byla přijatelná pro západního člověka, bez nějakého hlubšího proniknutí a dodržování „něčeho“. Pro mě lehké ubrání páry a postupné upouštění od aerobiku. A s tím jsem si vystačila nějakou dobu. Neubrala jsem tolik, kolik jsem měla. Tělo mi dostatečně dávalo na vědomí, že už nechce žádné přemlouvání k pohybu, když je unavené a bolavé a že chce prostě odpočívat a regenerovat a ne mučit a překonávat.

 

A tehdy nastala velká změna. Začala jsem hledat, jak svému tělu pomoci. V té době jsem si dost zásadně uvědomila, v čem jdu sama proti sobě a co je potřeba změnit a odložit. A tak mi přicházely do cesty další možnosti poznání: Dornova metoda, baňkování, reflexní terapie…začala jsem pronikat do světa psychosomatiky a všímat si spojitostí mezi tím, co žiju a co se odehrává v mém těle. Více jsem se zaměřila na zdravý a vědomý pohyb. Přibylo cvičení Spirální stabilizace podle MUDr. Smíška, kraniosakrální terapie aj. (více ZDE ).

Větší důraz a pozornost na správný pohyb a snaha o vyloučení špatných pohybových zlozvyků mě  paradoxně nepouštěly k józe blíže. Všímala jsem si spíše fyzických aspektů u cvičenců jógy, jako že mnozí mají hodně propnuté lokty a kolena a nestojí „správně“….než třeba toho, že pravidelným praktikováním jógy, dechu a relaxací jsou vyrovnanější, spokojenější a odolnější vůči stresu.

Další věcí, která brzdila můj přístup k józe, byl různý způsob provedení různých ásán (pozic). Jak je to tedy správně? Cítila jsem zmatek. Já to všechno přece chci dělat tak, jak je to nejsprávnější. Ale jeden to učí tak a další trochu jinak a kdo se v tom má tedy orientovat???? Možná máte také rádi jasná pravidla a hranice. Možná je to o tom, jak jsme byli v dětství vychováni. Určitě  u sebe vnímám, že větší přísnost ve výchově mi dala ta jasná pravidla, ale též určitou nesvobodu toho širokého pohledu na věc. Vždyť jóga je jen jedna, ale mnoho stylů a přístupů a není to špatně…..ale trvalo to delší čas než jsem si tu svobodu dovolila.

Každý člověk je jiný povahou a má jiné tělo. Udělat ásánu „správně“ je o možnostech našeho těla a přístupu k němu s citlivostí a naladěním se na něj, bez srovnávání s ostatními a přílišným chtěním pozici zvládnout za každou cenu. Proto ta variabilita.

Jóga nás učí trpělivosti, být v přítomném okamžiku skrze dech a nenechat se vláčet svými myšlenkami někam jinam. Skrze pravidelnou praxi aspoň 3 x týdně se prohlubuje naše vytrvalost, pružnost, síla a dech. Ať už s jógou začínáte nebo se jí věnujete delší čas, ať už upřednostňujete fyzický aspekt nebo ten duševní (či duchovní), jste na mých lekcích vítáni. Vynasnažím se k Vám přistupovat s ohledem na Vaši různorodost. 

Pravidelné lekce v Č. Krumlově: červen – úterý 19:00 – 20:00, celkem 4 x, cena 640,-Kč, jednotlivá lekce 200,-Kč.

Individuální lekce: 900,-Kč

Můžeme spolu domluvit skupinové lekce ve Vašem místě. Sledujte můj kanál 

IMG_2280 (1)
IMG_2798