Poslouchej se

Dornova metoda plus

Je relativně jemná manuální terapie, která pomáhá při akutních problémech nebo dlouhodobých bolestech zad a kloubů, ale i zdánlivě nesouvisejících potížích. Píši „jemná“, protože to není žádné lámání kostí ani chiropraxe nebo cílené křupání. Na rozdíl od jiných terapií, které řeší svaly, DM pracuje především s kostrou, kde vlivem našich návyků, pádů, úrazů dochází k posunům kostí a následné reakci svalů v podobě stažení.

Jak si představit „posuny“ kostí? Celá kostra vytváří oporu pro naše tělo. Je to taková stavebnice pospojovaná pohyblivými částmi, tedy klouby. Ty nám umožňují pohyb, nebýt jich, byl by z nás sešroubovaný panák napevno. Též jednotlivé obratle naší páteře jsou klouby. Tudíž kde je umožněn pohyb, tam může dojít i k posunu.

 

DM dokáže jednoduše srovnat rozdílnou délku nohou, posuny obratlů – tím účinně pomáhá při výhřezech plotének a útlaku nervů. Dále pomáhá při skoliotickém vybočení páteře, vbočeném palci – haluxu, posunech kostrče, a tím související neplodnosti, bolestech hlavy, mravenčení a brnění do rukou i nohou, migrénách, závratích, tinitem a mnoha dalších potížích.

K nápravě dochází za Vašeho pohybu (nohou, rukou, hlavy) a tlaku palcem či dlaní terapeuta na ošetřované místo. Svaly se tím přirozeně zaměstnají a nedochází k šoku ve vazech, svalech a kostech jako při chiropraxi. Tím je DM metodou šetrnou, ale také celostní. Její aplikací dochází ke změnám na všech úrovních člověka; uvolňují se blokády ve tkáních, toky energie, ale též emoce. S dornovkou pracuji od roku 2008, jsem doporučeným terapeutem. Miluji, když vidím malé zázraky na počkání a citelnou i viditelnou úlevu u klientů. ZDE si můžete vyhledat svého v rámci celé ČR i SR.

Jak často je nutné Dornovku opakovat?

Tak to je velmi individuální. Záleží na konkrétním problému, jak dlouho trvá, ale též na nastavení klienta. Zda je ochoten akceptovat doporučení, cvičit, udělat změny pohybových návyků a mnohdy i životních postojů. V některých  případech je dostačující ještě jedno kontrolní ošetření. V případě výhřezů plotének a skoliozách je práce trochu delší. Vždy nabídnu konkrétní postup, ale konečné slovo je vždy na klientovi. Někteří chodí na „srovnání“ pravidelně a preventivně, protože vnímají pozitivní účinek, cítí se lépe a jsou radši, když jim připomenu, co je třeba dělat pro udržení top stavu.

 

Jak dlouho účinek „srovnání“ vydrží?

 Tato otázka souvisí s tou předchozí. Tak si můžete přečíst ty první 3 věty v odstavci výše a já k tomu jen dodám, že nejsme sešroubovaní. Tělo má paměť a i když „srovnáním“ mnoho věcí přenastavíme, může mít tendenci navracet si to zpátky tak, jak bylo zvyklé doposud. Je třeba mít trpělivost sám se sebou. Některé změny, které je třeba udělat, jsme schopni udělat hned a jiné nám trvají trochu déle. Vytrvalost a důvěra jsou důležité. Naše tělo je úžasné a má obrovské regenerační schopnosti, když mu to umožníme. Je známo, že mozek na pravidelnost reaguje tak, že vytvoří nový spoj po 21 dnech, kdy nový cvik nebo návyk opakujeme.

 

Čím ještě můžu podpořit účinek srovnání?

Pokud vidím, že má klient velmi stažené svaly, nabídnu mu baňkování pomocí tzv. ohňových baněk. Jedná se o masáž skleněnými baňkami, které se překládají pomocí ohně. Více čti ZDE. Ideálně baňkujeme 3 x po sobě v rozmezí 7 – 14 dní. Dojde k hlubokému uvolnění svalů a tudíž k menšímu omezení v pohybu. Při každé návštěvě si též kontroluji, jak délku nohou a tak postavení pánve. Dále učím klienty cíleně se protahovat, upozorňuji je na špatné pohybové návyky, které je potřeba změnit a nahradit novými. Velmi často též zařazuji cvičení Spirální stabilizace dle MUDr. Smíška, individuální formou nebo ve skupině v kurzu – ZDE.

 

Kontraindikace:
– osteoporóza v pokročilém stádiu – akutní zánět (po odeznění) – artróza 4.stupně (u 3.stupně s omezením) – Bechtěrevova nemoc – revmatoidní artritida (s omezením) – operace plotének a kloubů, opatrně nejdříve za 4 týdny po zákroku – zlomeniny (až po úplném zahojení) – těhotenství s opatrnostní bez rovnání kostrče – umělý kloub či obratel, zničená ploténka, těmto místům se vyhneme – rakovina v průběhu léčby chemoterapií, ozařováním, nejdříve 2 roky po úspěšném vyléčení.

 

Cena za 1. ošetření je 1 500,-Kč, děti do 12-ti let 1 200,-Kč; další ošetření 1 000,-  – 1 300,-Kč.

Objednat se ke mně můžete do Č. Krumlova a Č. Budějovic.

Můžete si poslechnout rozhovor s nadšenou propagátorkou a mojí učitelkou DM: ZDE

IMG_4095
IMG_4109